Da Har jeg vært på enda en Mc-tur på sparket.
Ble dessverre ikke lagt ut bilder underveis, eller live tracking. Turen var egentlig dårlig planlagt, så det ble som det ble.
DAG 1-3
Men uansett, turen starta med en kjapp kjøretur til Kristiansand 8/8, med overnatting. Så ble det Fjordline til Hirtshals på fredag, og et par timer kjøring til Thytræfet i thisted, Danmark. Morsomt treff med ca 5500 sykler. Var nok for påseilet til at bilder ble prioritert
Men klarte å få med meg et bilde da. Noen som var uheldig med plassering av teltet sitt
DAG 4
Etter at treffet var over, satte jeg kursen sørover og kom meg kjapt gjennom danmark da det regnet en del. Første stopp ble Hamburg, der det er lett å finne billig overnatting, selv i august. Været og temperaturen var mye bedre her. Et bilde fra St Pauli
DAG 5
Dagen etter ble GPS'en satt i modus curvy roads, mens jeg plotta inn Harz, som er nasjonalparkområde som det skulle være mye flotte svingete veier. Og det var det selvfølgelig flust av
Mange nedlagte gruver her fra fordums tid.
Etter og ha kjørt litt rundt, så bestemte jeg meg for å sette kursen mot Leipzig for neste overnatting. Midt i byen fant jeg et billig hotell og gikk på en liten mat og kulturvandring.
DAG 6
Med GPS'en fremdeles i modus curvy road, plotta jeg inn Karlovy Vary(Carlsbad på tysk) i Tsjekkia. Veien ditt var også flott, opp og ned flere daler, fra Leipzig, via Klingenthal og helt frem.
Er ikke helt sikker på om dette er helt riktig rute, men den tsjekkiske landsbygda er full av fine veier, med forholdsvis god standard på veibanen.
Karlovy Vary er en vanvittig flott by, men også vanvittig mye turister her. Fant faktisk
INGEN! plass å parkere så jeg kunne få meg en matbit. og der jeg prøvde å parkere, kom det alltids en tulling med fløyte som jaga meg. WTF? Siden jeg ble litt sur, ble det heller ikke tatt bilder her, så jeg dro videre. Begynte å bli seint så jeg la inn Praha som neste overnattingssted. Ikke fullt så billig som de to siste nettene, men overkommelig.
Gamlebyen er jo et nydelig sted å ferdes om du liker arkitektur, mat og øl. Mye turister her også.
DAG 7
Nå skulle jeg begynne å bevege meg mot alpene, bort fra flatbygdene i øst. La inn České Budějovice, Hvor ølet Budweiser Budvar er fra. Pissvann spør du meg, men andre drikker det jo.
Så dro jeg sørover mot Linz, og nå var jeg i Østerrike. Ikke så mye å se her, så jeg booka meg inn på et hotell ikke så langt fra Zell-am See, på veien opp mot Großglockner Hochalpenstraße!!!
DAG 8
Da er det på tide og komme seg i dressen og kjøre opp til Großglockner
Fin morgen gitt!
Herfra og opp ble det prøvd å filme, men GoProen låste seg. Men jeg kjørte likså greit turen en gang til, og denne gangen filmet det. Skal se om jeg får redigert en video fra turen i løpet av de neste dagene.
Men for en utsikt på toppen! Helt Nydelig. Hadde vært såpass kaldt om natta at det hadde snødd!! Vi snakker 15 August!?
Så dro jeg ned til Heiligenblut, på sørsiden av fjellet, og tok meg en matbit. Flott liten landsby. Tror Ojda og Gielas har overnattet på Hotel Post her for 2 år siden? Stemmer det?
Siden det fremdeles var tidlig på dagen, bestemte jeg meg for å sette kursen for Giau-passet i Italia, ble ikke lagt inn noen avstikker , bare beina rett ned
Veiene opp der var i mine øyne bedre enn turen opp Großglockner Hochalpenstraße. Utsikten var meget bra herfra også. Filma litt på turen opp, men igjen Låste GoPro'en seg. Nå gadd jeg ikke ta turen en gang til
Jeg traff for første gang andre nordmenn på mc-tur. 3 unge karer fra Oslo. Fikk et tips om å oppgradere GoPro'en, så løste alle problemer seg. Gjorde det på kvelden, og det funka.
Jeg kjørte sammen med dem ned til Gardasjøen, siden de har vært litt smartere enn meg og brukt god tid til å plotte inn flotte mc-veier FØR! de dro på tur
Overnattet litt vest for Torbole på et lite hotell i Ala. Tok oss noe mat og drikke og skravla litt om veien videre. De skulle mot verona, og kjøre noen dager i og rundt Gardasjøen. Tipsa dem om steder de burde se, siden dette er mitt paradis fra tiden jeg drev mere med terrengsykkel.
DAG 9
I dag skulle jeg ta meg til gamle tomter i Torbole, mest bare for nostaligens del
Men fy så varmt det var. 41 grader stod det på en husvegg der. Da jeg stoppet for å fylle drivstoff rant svettten i bekker nedover kroppen , så jeg bestemte meg for å komme meg avgårde så fort som fy, og opp i fjellene igjen. dette var uutholdelig
jeg plotta inn Madonna di Campiglio, siden jeg tenkte meg mot Gavia-passet og Stelvio. Men så ble jeg tipset om å kjøre Timmelsjoch av en kompis, så da ble kursen heller lagt mot Meran og en matbit der, slik at både kropp og sykkel var tanket for dagens etappe.
Så begynte oppstigningen, og for noen flotte motorsykkelveier. Dette tror jeg må være de beste veiene jeg har kjørt.
Som Ojda skrev til meg på FB.
"Timmel er et fantastisk pass, men i min bok er det kjøringen når man kommer opp som gjør det så spessielt.
Snakk om racingtrack med full oversikt".
Og det har han jammen rett i. Veiene opp er en del smalere og mere overhengende enn de andre passene jeg har kjørt, så du blir like betatt av utsikten som selve kjøringen.
WOW!
Neste overnatting Ble i St Anton am Arlberg. Men da det var dobbelbooking på pensjonatet jeg skulle bo, ble jeg dessverre losjert inn på hotell midt i St Anton sentrum
Et lite bad før man går ut og sjekker livet i Skibyen
DAG 10
Nå var dagen for å sette kursen for alvor nordover.
Vurderte et lite øyeblikk å kjøre lenger vest, mot Schwarzwald og Baden-Württemberg i Tyskland. Skal visst være veldig flotte område. Men jeg begynte nå å bli så lei av å sitte på sykkelen, at jeg bestemte meg for å beine nordover, mot Hamburg.
Det ble vanvittige 10 timer på sykkelsetet. Men hjemlengselen ble for stor
Tok en overnatting nord for flyplassen i Hamburg, slik at jeg hadde kun en kort kjøretur opp til Kiel i morgen, der jeg hopper på båten til Oslo.
DAG 11
Kjørte fra Hamburg rundt 11, for å ha god tid å rekke båten, for det regnet både katter og hunder. Har vært veldig heldig med været på turen, så jeg får tåle at det bøtter ned litt nå.
fremme i Kiel, kjenner jeg at det skal bli godt å slappe av, og slippe og kjøre gjennom Sverige eller danmark, da det har meldt rikelig med reg begge steder. Båten er derfor kjærkommen. Color Magic here i come!
DAG 12
Hjemme i Oslo igjen.
Her er reseruten i grove trekk. hadde jeg hatt GPS'en her, hadde jeg kunne gitt dere helt eksakt rute, men dette får holde.
Dette ble et langt reisebrev, med kanskje ikke den mest spennende skrivingen. Men jeg har kost meg på To hjul, så turen har vært fantastisk, selv om jeg har vært alene. Kanskje det er på tide og få med seg andre på tur?