Ting tar tid i påvente av leveringen av GSAen.. men, vi har et greit område å vente i.
Forrige uke blei det plutselig en forbedring av værmeldingen, og rørtanga blei parkert en trygg plass, og jeg stakk på tur.
Noen har kansje fått med seg at jeg drog en snartur til Lyngdal og Lindesnes. "The Fifty Shades of Green tour 2019, eller som andre ville kallet det:
"Den store vårturen"
Den får nok en egen liten story etterhvert, for her er litt om turen igår.
Bestemte meg for en lett justert repetisjon av HPR ruta fra ifjor, den har jeg rett nok kjørt mange mange ganger, men det er ikke så lett å bli lei av 520en over fjellet. Legg til herlige veier både FØR og etter fjellovergangen, så tåler den ruta MANGE repetisjoner. Iallefall sammen med andre venner på to hjul.
Jeg la ut melding på ettpar facebookgrupper, og til en forandring, blei det litt respons.
Den godeste Marthon kom til Heimdal lørdag kveld, og fikk både spekemat, øl og annen leskedrikke etter at jeg hadde fått på Tourance Next dekka jeg tenker å levere StorTigern med.
Søndag morgen, opp klokka 7, og klokka 8 er undertegnede, Marthon, Stian, Geir Inge med sin Dragster 800 klare for tur. Ved bensinstasjonen i Uskedalen står Jan Egil med sin Norton Commando 850 og venter, og sammen kruser vi 5 stykk utover fjorden i morgensol.
På fergekaien på Sydnes står Kristian med sin Tracer 900 og venter. Han skulle ha seg dfrokost på Sørkel Kay på Husnes, men de åpner ikke så tidlig, må vite.
Heldigvis har kiosken på denne ferga tatt ansvar, så morratrøtte, frokostsultne MCister får seg det de vil ha.
Fergeturen gjennom Sunnhordalandsnaturen med holmer og skjær er alltid et eventyr.
Det er vel litt av essensen med denne ruta, det er så forskjellig natur gjennom hele dagen.
Nuvel, nå er vi her, og utsikten fra frokostbenken er et eventyr.
Praten går leikende lett, og alle gleder seg over øyeblikket, og det som kommer av svinger.
Vel framme på Utbjoa glir vi i retning Isvik, og vi glei ganske fort.
Tenkte liksom at den "gamle" Norton'en ville henge litt etter, men der tok jeg GRUNDIG feil.
I en symfoni av vellyd henger han på oss andre med hundreogblomkål hestekrefter.
Litt forbi Isvik, i nordlig retning svinger vi av fra E134, og tar kursen mot Nedstrand.
Her er en liten justering av ruta jeg fant her forleden, og på en særdeles underholdende bygdaveg, tar vi en omvei til nedre Vats der vi treffer Rv 46 igjen.
Videre innover til Sandeid, der vi har planlagt en liten is-piss-bensinstopp.
Og sola, ja den skinner i Gjerdesdalen også, det er bare SÅ DEILIG å kjøre her på morrakvisten, og vite hva slags kjørefest som ligger forran oss.
Etter det foreskrevne kvarter er over, er det videre, 6 herrer på to hjul, i retning Sauda.
Svinger, svinger svinger, og noen få rettstrekker, og vi har en stans ved rasteplassen en mils vei før Sauda. fin utsikt over Saudafjorden
og fine sykler på tur
utsikt fra StorTigern i retning Sauda
En av gutta vil toppe tanken i Sauda, så vi andre rekker en is der også, før vi har dagens hovedmåltid oppover mot fjellet.
Jeg er heldig og ligger bak Jan Egil på sin Norton, og det lydbildet når han drar på oppover bakkene kan knapt beskrives.
Men jeg tror til og med en barsking som Knut Arild Hareide ville likt den lyden, og ikke nok med det, denne sykkelen har fått masse oppgraderinger, og den går MER enn godt nok til å henge på oss andre. Årets definitive høydepunkt sålangt.
På "toppen" ved bautaen er det en liten stopp slik at Marthon kan oppdatere sine sosiale media, før gjengen fortærer resten av 520en.
Utsikten fra Ekkjeskaret blir jeg heller aldri lei, Røldal i mitt hjerte.
Stian klør alltid i høyre lanke, og klarer ikke vente
En lunchstopp med burger eller søndagsbuffet på Røldalsterrassen må vi ha, og gode og mette fortsetter 5 mann mot Skånevik, mens sistemann med Norton har litt strammere tidsskjema, og drar hjem via Odda og Folgefonntunnellen.
Utsikt nedover dalen i retning Odda
Marthon henger på hjulet mitt
Vi 5 andre derimot, tar alle de gamle veiene i retning Skånevik
Langfossen ved Eljarvik i Åkrafjorden
Skulle tatt masse mer bilder, men når vi kjører mange i lag, blir det litt mindre av det. Desverre
En kort stopp på Trolljuv bru, og neste stopp blir på kaien i Skånevik.
Ferge til Utåker, og videre inn til Matre, der vi får landlov, og 17 min seinere jekker vi kalde cola fra kjøleskapet på låven.
Det var en fin dag