Pinsen er tiden da mange velger å ta en mc-tur. Sammen med Jeanette, Inger Johanne og Wiktor la jeg ut på veien lørdag morgen. Jeg hadde avtalt å møte Jeanette på Dokka, og Wiktor og Inger Johanne på Shell på Fagernes.
Turen startet i regndress. Det var ikke mye regn men greit å ha den på. Veien fra Gjøvik til Dokka er ikke den mest spennende veien, så her var det god flyt i kjøringa. Fra Dokka gikk det raskt oppover Valdres til Fagernes.
Etter tanking på Fagernes kjørte vi mot Tyin. Nå var været på vår side og det ble en fin tur mot Årdal.
Etter en stopp i Årdal kjørte vi inn til Hjellefossen. Her var det mye vann
Etter at vi hadde fått noen bilder av fossen kjørte vi mot Tindevegen.
I Skjolden drev langrennslandslaget på med aktiviteter. Masse rulleski ved veien og folk som spilte sandvolleyball. Vi var på vei mot Høyheimsvik og overnatting på Luster Fjordhytter. Vi vurderte en tur opp til Harastølen, men klokka var blitt så mye så vi utsatte det til dagen etter.
Fra Luster Fjordhytter hadde vi flott utsikt ut til fjorden.
Etter en hyggelig kveld med god mat tok vi kvelden. Værmeldinga for morgendagen var ikke helt hva vi ønsket oss, men er man på tur så er det ikke noe man kan gjøre annet enn å håpe at den er feil.
Værmeldinga hadde ikke tatt feil. Det bøtta ned på morgenen.
Den fine utsikten fra kvelden før hadde forandra seg drastisk, og det ble en våt start på dagen.
Turen videre gikk langs rv55 mot Sogndal. Etter tanking kjørte vi mot ferga Hella - Dragsvik. Like før fergeleiet ligger Kvinnafossen.
Vi måtte jo stoppe der. Det var et mektig syn. Mye vann her også.
Hella-Dragsvik
Vel i land kjørte vi mot Gaularfjell. Vi var litt spente på hvordan utsikten ville bli. Det så jo ikke "lyst" ut.
Veien oppover var egentlig veldig grei. Og utsiktspunktet var jo en attraksjon i seg selv. Det var lett regnvær og tåke så det var ikke den storslagne utsikten vi hadde håpet på.
Lunsjen ble inntatt under taket utenfor toalettdøra. Nytter ikke å være fin på det på mc-tur.
Neste mål var egentlig ferga mellom Lavik-Ytre Oppedal. Vi fulgte 610 mot Sande. Her kjørte vi på en fin og svingete vei som hadde hatt høyere morofaktor hvis det hadde vært tørt.
I Sande tok vi inn på E39. Vi hadde vurdert fv 57, men været og litt tidspress gjorde at vi kjørte E39 til Lavik.
Været gjorde at syklene ikke akkurat så blanke ut.
Vi hadde bestilt overnatting på Oddland Camping utenfor Norheimsund, og ruta fra Ytre Oppedal var E39 til Åsane. Herfra ble det E16 til Trengereid og fv7 mot Norheimsund. Veien dit bød ikke på de store opplevelsene slik været var. Vi møtte en gjeng med entusiaster som kjørte Messerschmitt biler. Ganske pussig syn. Og sikkert ikke de raskeste i bakkene.
Vi måtte ta en stopp ved Steinsdalsfossen.
Middagen ble inntatt i Norheimsund før vi kjørte til campingen.
Oddland Camping kan absolutt anbefales. Hyttene har god standard, og beliggenheten er utrolig bra.
Nå hadde det vært opphold en liten stund, men vi hadde ikke mer enn fått bagasjen inn i hytta før det bøtta ned igjen.
Nå ble det tid for en god og varm dusj. Det var noen trøtte motorsyklister som la seg og sovna nesten momentant.
Dagen etter starta vi uten regndress. Vi fikk kjørt i nesten 30 min før vi møtte regnet. Da ble det regndress fram til Voss.
Neste mål var Stalheimskleiva.
Dette var en bratt opplevelse. Og utsikten var bra.
Lunsj ble inntatt i Aurland, før vi kjørte opp til Stegastein.
På vei oppover ble vi liggende bak en bobil hvor sjåføren flere ganger holdt på å flærre siden på bil mot fjellet. Heldigvis møtte vi på en bobil på tur ned og det resulterte i full stopp. Det var nok litt uenighet om hvem av disse som skulle rygge, så vi benyttet muligheten til å smette forbi. Vi møtte også på noen turbusser. Det ble jo også litt trangt med buss og GoldWing men etter litt godsnakking med han som kjørte bussen kom vi forbi der også.
Utsikten på toppen var jo veldig bra.
Etter litt kikking vendte vi nesa nedover. Vi hadde først tenkt på Snøvegen, men av forskjellige årsaker ble hjemreisen over Aurland-Hol. Her ble det kjølig på veien over og regnbygene lurte oss til å ta på regndressen igjen, men den forsvant igjen på Gol.
Middag ble på Hallingporten Kro.
Etter en stopp på Sollihøgda så vi takk for turen til Wiktor og Inger Johanne.
Jeg skulle være med inn til Oslo og kjøre derfra hjem til Gjøvik.
Jeg var hjemme på Gjøvik rundt 23:30.
Totalt ble turen på 122 mil.
Det ble en fin tur som været til tross skapte gode minner.
Nå er det bare å glede seg til alpetur om en mnd.
Sent fra min SM-A520F via Tapatalk